De câte ori ți-ai spus ție însuți: „de mâine…..”
„De mâine încep să alerg…”
„De mâine mă las de fumat….”
„De mâine mă apuc de dietă….”
„De mâine nu mai beau….”
„De mâine mă duc la sală….”
„De mâine nu mai mănânc gras….”
„De mâine îmi caut alt loc de muncă….”
„De mâine nu mă mai cert cu vecinul ….”
„De mâine nu mai mint….”
„De mâine nu mai fur….”
„De mâine îmi voi ajuta soția mai mult…”
„De mâine voi veni mai devreme acasă….”
„De mâine voi petrece mai mult timp cu copiii….”
„De mâine nu mă mai enervez…..”
„De mâine voi avea mai multă grijă de mine….”
„De mâine voi avea curaj să îmi înfrunt șeful….”
„De mâine nu mai bârfesc….”
„De mâine îmi sun părinții mai des …”
„De mâine voi fi mai atent….”
De mâine…… Pe toate urmează să le facem începând de mâine.
Acum, gândește-te de câte ori te-ai ținut de cuvânt? Câte dintre promisiunile pe care ți le-ai făcut ție însuți, le-ai și respectat?
Și, dacă nu le-ai respectat, de câte ori te-ai supărat pe tine? De câte ori te-ai catalogat drept „mincinos”, „laș” sau „infantil”, după ce te-ai mințit singur cu premeditare, ori cu nerușinare sau din ignoranță?
NICIODATĂ. Recunoaște sincer! Cu toții facem la fel…..nu ești singurul în această situație.
Păi, în acest caz, de ce ne supărăm atunci când altcineva ne minte, ne „duce cu zăhărelul”, ne „trombonește”, ne prostește în față sau „ne duce cu preșul”, sau ne înșeală încrederea, câtă vreme noi înșine ne facem același lucru și mult mai mult de atât??
Oare de ce avem pretenții de la cei din jurul nostru să fie sinceri, să își respecte cuvântul dat ori să îți țină promisiunile față de noi, când noi înșine nu ne respectăm și ne prostim singuri în față de atâtea ori în viață??
De ce oare singurele pretenții pe care le avem sunt din partea altora, iar din partea noastră nu avem nicio pretenție?
Avem standarde ridicate și pretenții minunate, dar nu de la noi. Întotdeauna de la alții….
Cu ce drept le cerem celor din jurul nostru să respecte niște reguli pe care nici măcar noi nu le respectăm?
Cum să te respecte altul când tu nu te respecți pe tine?
Poate că nu ar fi rău să încercăm să schimbăm ceva la noi, înainte de a-i judeca pe ceilalți și de a avea pretenții de la ei….
Respectul altora față de tine începe mai întâi cu respectul tău față de propria persoană, la fel ca și iubirea!
Respectul, aprecierea, iubirea, compasiunea, sinceritatea, loialitatea, demnitatea, moralitatea și multe altele, ar trebui „probate” mai întâi pe propria persoană, dăruite celorlalți și abia apoi…..pretinse!
Dacă toate pretențiile noastre vor fi pe „măsura noastră” și „ne vor veni bine”, înseamnă că și alții vor putea „încăpea” în ele. În definitiv, toate acestea pot „da bine” pe absolut orice persoană, nu se demodează niciodată și sunt mult mai vizibile decât orice alt lucru care se poate cumpăra cu bani.
Și ne costă doar puțină ….voință.