Conjugarea lui

Să salvăm gramatica!

Conjugarea lui „A fi”.

Regula 1 şi singura:

Se scrie FII, cu doi „i”, numai la:

  • imperativ afirmativ: Fii cuminte!
  • conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii cuminte. Vreau să nu fii obraznic.

În rest, e FI, cu un singur „i”:

  • imperativ negativ: Nu fi obraznic!
  • condiţional prezent: aş fi, ai fi;
  • condiţional perfect: aş fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut;
  • conjunctiv perfect: să fi ştiut, să fi fost, să fi avut;
  • viitor: voi fi, vei fi;
  • verb + FI: pot fi, poţi fi, să poată fi, să poţi fi, vei putea fi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.